Size bir telefon kadar yakınız
0 212 556 81 88
Dil Seçin
tren

YEDAB Yurtdışı Eğitim

17.11.2019
843 görüntülenme
YEDAB Yurtdışı Eğitim

Amerika Birleşik devletleri yabancı öğrenci ve turistlerin en çok tercih ettikleri ülkelerin başında gelmektedir. Dünyada 1,2 milyon yabancı öğrenci yüksek öğrenim görmek için Amerika ‘yı seçmektedir.
Amerika’nın bu denli tercih edilmesinin sebebi dünyanın en iyi üniversite sistemine sahip olması, tüm alanlarda programların kalitesi, üniversitelerin bir çoğunun prestij sahibi olması ve bu okullardan alınacak diplomaların dünya genelinde tanınırlığa sahip olmasıdır.
Bunun yanında çoğu Amerikan üniversitesi, endüstriyel ve ticari çevrelerle sıkı ilişkiler içindedir.
Akademik yönü ağır basan, her isteğe ve her öğrencinin niteliklerine göre değişik alanlarda eğitim imkânı sunan, Amerikan üniversitelerinin öne çıkan bir özelliği de eğitimde her zaman en yeni teknik ve teknoloji ile kullanmaya gösterdikleri özen ve bu kaynakları öğrencilerinin kullanımına sunmalarıdır.

Amerika’da Eğitim Sistemi

Amerika’da liseler aşağıdaki şekilde gruplanmıştır;

 • Military schools : Klasik lise düzeninin yanı sıra sıkı disiplin kuralları içinde temel askeri bilgilerin de verildiği okullardır. Bazı derslerde atış ve resmi kıyafet mecburiyeti vardır.
 • ESL Bridge Programs :Bu programın temelinde yatan, hiç ingilizce bilmeyen öğrencilere Amerika’da herhangi bir okulda kendini kolaylıkla ifade edebilecek ve okuyabilecekleri düzeyde İngilizce öğretmektir. Amerika’da bu programa katılmak isteyen öğrencilerin yaz aylarında veya Nisan ayında programa dahil olmalarında fayda vardır.
 • Postgraduate programs : Liseyi bitirmiş olmasına rağmen, üniversite için hazır olmadığını düşünen öğrenciler için hazırlanmış bir yıllık programlardır. Program özellikle okuma yazma gibi sözel becerilerin yanı sıra Matematik yeteneklerin geliştirilmesi amacını taşır. 16-18 yaş arasındaki öğrenciler için bu program uygundur.

Liseden sonraki yüksek öğrenim

Toplam 12 yıllık ilk okul ve orta okul öğrenimin devamı olarak kabul edilir. 18 yaşında olan öğrenciler için üniversitelere veya bir meslek kazanmak amacıyla üniversitelerin iki yıllık yüksek-okulları veya teknik okulları onlar için uygundur. Lise öğrenimini tamamlayan öğrenci, yaklaşık yüksek öğrenim diploması almak için en az dört sene eğitim gerektiren yüksek öğretim diploması, yüksek lisans öğrenimi başvurusunun ilk şartıdır.

Yüksek lisans yapan öğrenciler bir, iki veya üç senelik master programlarına devam edebilir veya en az üç yıllık bir eğitim sonrası diploma alınan doktora-öncesi programlara doğrudan kayıt olabilirler. Öğrenciler, master derecesini tamamladıktan sonra doktora derecesi için aynı dalda olduğu gibi farklı bir dalda da öğrenimlerine devam edebilirler.

Yüksek Eğitim

ABD’ de üniversitelerde kredili sistemde Ön lisans diplomasına sahip olabilmek için 60+ kredi gerekmektedir. Lisans diploması için 120+, Yüksek Lisans için 30+ ve Doktora için 30+ krediyi tamamlamak gerekmektedir.

İngiltere Hakkında Genel Bilgiler

4 al 1 öde; İngiltere, İskoçya, Galler, Kuzey İrlanda. Hepsi farklı olsa da Birleşik Krallık’ıoluşturmak için bir araya gelir. En farklı, en alışılmadık ve kesinlikle başka hiç bir yerle karşılaştırmanın mümkün olmadığı bir yer.    Uzun geçmişi boyunca, ‘yeşil ve memnun edici’ bir yer olmuştur. Demokrasinin koruyucusu ve ideolojik özgürlüğün kalesi olmuş, aynı zamanda imparatorluğun ve sınıf eziyetinin de beşiği olarak tarihe geçmiştir. Magna Carta ve refah devleti hep bu topraklarda hayal edilmiştir. Çay içen tuhaf kişilerin, köpek severlerin, bahçıvan ve superstar şeflerin ulusu olmuştur. Tabi ki bir de dünyanın bir numaralı şehri Londra!   Stonehenge’te antik anıt taşlardan Cornwall’daki uzay zamanını çağrıştıran kubbeli Eden Projesi’ne,   İngiltere boyunca seyahat etmek, zamanda seyahat etmek gibidir. Aynı zamanda 21.yüzyıla güvenle bakan bir geleceğin de kurgulandığı bir yerdir burası; endüstri binalarının kıyı galerilerine ya da son moda apartmanlara dönüştüğü, kalan yerlerin baştan çıkarıcı barlar, dükkanlar, restoranlar ve dünyadaki en iyi müzik yerleriyle dolduğunu da eklemek lazım.    Ziyaretçiler için, İngiltere’de seyahat etmenin güzelliği, ülkedeher şeyinbir arada oluşudur. Bir yerden bir yere seyahat ederken daha az zaman harcamanız, gittiğiniz yerdekigüzel manzaranın tam anlamıyla keyfini çıkarabilmeniz için daha fazla zamanasahip olmanıza imkan verecektir. Oxfordshire’in rüzgarlı tepelerinde yürüyüş yapın ya da Norfolk’ta bisiklete binin, isterseniz Newquay’desurf yapabilir ya daPeakDistrict’e kaya tırmanışı… İngiltere aktivite ve heyecan için mükemmel bir yerdir. Aynı zamanda, yerel özellikleri tanımaya her şekilde çok yakın olacaksınız. Publarda yerellerle rahatlayıp, müzik festivalinin keyfini çıkarabilir ya da kriket maçı izleyebilirsiniz. Eğer İskoçya’ya gitme şansınız olursa, el değmemiş bir güzellik, dünya klasmanı festivaller ve viski fabrikaları ile karşılaşacaksınız. Galler’de ise yeşil vadiler ve inanılmaz güzellikte kıyı şeridi sizi beklemektedir.  > Aynı zamanda, sınırları, fikirleri ve kapasiteleri zorlayan;  tamamen ilerlemenin peşinde olan bir toplumla karşı karşıyasınız. Örnek vermek gerekirse; bilgisayar, dünya çapında ağ (www), jet motoru, tren, telefon, radar ve televizyon hep Britanya’da icat edilen şeylerdir. İcatların ve keşiflerin listesi sıralamakla bitmemekle beraber hayat değiştiren bir ülkedir burası, Charles Darwin’i de düşünürsek.

Birleşik Krallık’ta Yüksek Öğrenim
   Birleşik Krallık’ta eğitim görmek demek, her ne kadar dünyanın en iyi iki üniversitesi olsa da sadece Oxford ve Cambridge demek değildir.  Yaklaşık olarak 115 devlet üniversitesi ve küçük bir oranda olsa da gittikçe artan sayıda özel üniversite vardır. Bunlara ilaven, çok sayıda sertifika programı ve diploma olanakları sunan özel kolejleri sayabiliriz.  Birleşik Krallık’taki üniversite sistemi dünya klasmanında ve rekabetin fazla olduğu bir sistem olup, her sene çok sayıda uluslararası öğrenciyi kendine çekmektedir. Birleşik Krallık’ta alnın diplomalar dünya çapında işverenlerce bir hayli tercih edilmekte ve mükemmelliğin bir işareti olarak düşünülmektedir. Başkalarınınbu standartlara göre yargılandığını unutmayın.   Birleşik Krallık’ta sıralamanın en altındaki üniversiteler bile diğer ülkelerdeki en iyi üniversitelere denk düşmekte ve uzmanlık alanlarında kesinlikle küresel olarak tanınmaktadır. Birleşik Krallık sistemi aynı zamanda oldukça yoğundur, öğrencileri hızlandırmak için vakit kaybetmez. Öğrenciler kendi inisitiyaflerinde olup, seçtikleri alanda yüksek rekabetin olduğunun farkında varmalıdır.

Fransız Eğitim Sistemi

Fransız Yüksek Öğrenimi
Fransa’da Bakolorya olarak da bilinen lise öğrenimi sonrasında, öğrenciler yüksek öğrenime başlayabilirler. Fransa’ da yüksek öğrenim, kalitesi ve erişilebilirliğiyle dünyaca ünlüdür. Devlet okullarına devam edenlerin okul ücretleri ve sağlık sigortaları Fransız hükümeti tarafından ödenir.

Fransa, eğitim kurumlarına başvuran 120,000 den fazla yabancı öğrenciyi okullarına ve üniversitelerine kabul ederek Avrupa Topluluğuna öncülük eder.

Fransız yüksek devlet ve özel eğitim kurumları aşağıdaki gibi iki kategoriye ayrılır:

 • Üniversiteler
 • Grande Ecole

Fransız Üniversiteleri

Fransa 20’si Paris’te, 64’ü Paris dışında ve 3 tanesi denizaşırı bölgelerinde olmak üzere 87 eyalet üniversitesine sahiptir. Her bir üniversite departmanlara ya da fen bilimlerinden beşeri bilimlere kadar tüm disiplinleri kapsayan UFR’ ye (Unités de formation et de recherche) ayrılmıştır.Her bir disiplinden mezun olmabilmek için geçilmesi gereken ders ünitelerine UV (Unités de valeur) denir.

Üniversite diplomaları ulusal bir standarta sahiptir ve kurumlar arasında değişime elverişlidir.Üniversite çalışmaları;Premier Dönemi, Deuxième Dönemi, ve Troisième Dönemi olarak 3 aşamaya ayrılırdı.Fakat yüksek öğrenimle ve bir ülkeden diğerine geçiş yapabilme ile ilgili uluslararası koşulları yerine getirebilmek adına, bir çok üniversite LMD (Lisans/Mastır/ Doktora) biçimini temel alan bir sistem geliştirdiler.Bu nedenle Fransa’da eğitim almak, dünyanın her yerinden gelen öğrencilerin kendi ülkelerinde geçerli olacak bir diploma almalarını sağlar.

Okul Ücretleri ve Harçları

 • Fransız devlet üniversite ücretleri tamamen devlet tarafından karşılanır
 • Devlet yüksek öğrenim kurumlarındaki öğretim yılı harçları 115€ ile 685€ ( yaklaşık olarak $140 ile $820) arasında değişir.
 • Bazı durumlarda 380€ ile 760€ (döviz kuru farkına bağlı olarak yaklaşık $450 ile $910) arasında sağlık sigortasını kapsayan bir ek ücret ödenebilir.
 • Özel üniversite ücretleri kuruma bağlı olarak değişkenlik gösterir, devlet tarafından karşılanmaz.

Neden Fransız Üniversiteleri Tercih Ediliyor?

 • Fransız Üniversiteleri devlet destekli üniversitelerdir. 13. yüzyılda kurulan ilk üniversiteleri ile eğitim bir Fransız geleneğidir ve Amerikan Üniversitelerinden çok daha yüksek bir eğitim kalitesine sahiptir.
 • Fransa dünyanın 4. büyük ekonomisidir, Danone, L’Oréal, Airbus, ve Lafarge gibi büyük Fransız şirketleri dünyaca ünlüdür. Bu şirketlerin üst düzey yöneticilerini de kapsayan bir çok çalışanı Fransız Devlet Üniversitelerinden mezun olmuşlardır.
 • Paris ofisimizde, ilgilendiğiniz tüm üniversitelerle ilgili size yardımcı olabiliriz. Fakat bize ilgilendiğiniz üniversiteyi ve bölümü (işletme, biyoloji, hukuk ya da mimarlık gibi…) belirtirseniz seviniriz.
 • Üniversite ücretlerinin düşük oluşu ise dikkate değer bir özelliktir.
 • Fransız olduğumuz için öğrencilere muadillerimizden daha iyi bir hizmet sunuyoruz.

Grandes Ecoles

Grandes Ecoles’ Fransız Yüksek Öğreniminin en saygı değer kurumlarıdır. Bir okulun ‘Grande Ecole’ olarak kabul edilebilmesi için, 1973 yılında kurulan ‘Conférence des Grandes Ecoles’ adlı derneğin bir üyesi olması gerekir.

Grandes Ecoles giriş sınavlarına hazırlanırken öğrencilerin hazırlık sınıflarına kaydolmaları gerekir. Bu kurslar belirlenen devlet liselerinde ya da özel enstitülerde yapılır, geçerlilik süreleri 2 sene ile 3 sene arasında değişir.

Ecoles Normales Supérieure

Fen bilimleri ve edebiyat hazırlık dersleri öğrencileri bilimum mesleklerde, teknoloji öğretmenliğinde, ya da temel ve uygulamalı araştırma konularında öncü olan bu okulların giriş sınavlarına hazırlar.

MÜHENDİSLİK OKULLARI

Fransa’da mühendislik bölümlerinde eğitime açık kurumlar:

 • Bir sınav sonucu kazanılan okullar; Bu okullar bazen Fransa dışında okumuş olan adayların deneyimlerine uygun olarak bazı özel sınavlar yapar.
 • Fransız Bakaloryası seviyesinde eğitim veren okullar.
 • Yurtdışında alınan lisans eğitiminden sonra öğrenci alan okullar.
 • Fransız enstitüleriyle yabancı ülke enstitüleri arasında çift mühendislik diplomasına yönelik ortaklıkları olan okullar.

Groupe Ecole des Mines (GEM)

Köklü bir mükemmellik geleneğine sahiptir.

 • Geçmiş 2 Fransız Başkanı Ecole des Mines ‘ ta öğrenim görmüştür.
 • Eiffel Kulesi, Manş Tüneli,hızlı trenyolu Ecole des Mines mühendisleri tarafından inşa edilmiştir.
 • Disiplinlerarası yaklaşımı
 • Mühendislik + Ekonomi, İşletme, Proje yönetim teknikleri ile özel bir eğitim anlayışına sahiptir.
 • Fransa dünyanın 4. büyük endüstri ülkesidir.
 • Mühendislik alanında en yetkin Avrupa ülkelerinden biridir

10 farklı master seçeneği aşağıda belirtilmiştir;

 • Powders, Products, Processes (Albi)
 • Risk Yönetimi ve Sosyal Etki Değerlendirmesi(Ales)
 • Tasarım ve Üretimde Yenilik Stratejileri (Design and Manufacturing Innovation Strategy ) (Douai)
 • Endüstriyel Ekonomi ve Uluslararası İşletme
 • Doğal Kaynaklar ve Arazi Yönetimi üzerine Uluslararası Projeler (Nancy)
 • Malzeme Mühendisliği(Nancy)
 • Lojistik ve Üretim Sistemleri(Nantes)
 • Çevre ve Enerji Mühendisliği üzerine Proje Yönetimi (Nantes)
 • Kültürel Miras Yönetimi ve Muhafaza (Saint Etienne)

İŞLETME OKULLARI

Genellikle özel enstitülerdir, bazen ticaret ve sanayii odaları tarafından yönetilirler. Fransız işletme okulları yabancı öğrencilere çeşitli Mastır ve MBA seçenekleri sunar, her okulun farklı kabul koşulları vardır.

ESG

Sunduğu imkanlar ve özellikleri şöyledir :

 • İşletme bölümlerine hazırlık için sunulan, lise mezunlarına verilen 1 senelik dil ve işletme hazırlık programları.
 • 45 ülkeden gelen Öğrenciler
 • Fransa Devlet Başkanı Jacques Chirac tarafından finanse edilir.
 • Öğrenci evleri
 • Mezun olduktan sonra ortalama yıllık 33,000 € maaş .

AGSB (American Graduate School Of Bussiness)

 • Mezuniyet sonrasında 35,000 US $ lık dolgun bir maaş.
 • Amerika’ nın Georgia Eyaletine bağlıdır.

ESCEM

 • Fransa’ nın en iyi 15 Işletme okulu arasındadır.
 • Uluslararası MBA İngilizce olarak öğretilir.
 • 4 ay Fransa ‘da ,4 ay İngiltere ‘de okuma fırsatı ve 4 aylık bir proje ortaklığı sunar.
 • Maksimum 25 kişilik küçük öğrenci grupları ile çalışma imkanı sunar .

Ecole Nationale d’Administration Ulusal Kamu Hizmetlerinin üst düzey makamlarında çalışabilecek öğrenciler yetiştirir.

Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales (EHESS) Sosyal Bilimler Yüksek Okulu

Ecole Supérieure de Journalisme de Lille (ESJ) Gazetecilik Yüksek Okulu

Siyasal Bilimler Enstitüsü (IEP)

*IEP iletişimden siyaset bilimine, iktisattan uluslararası ilişkilere kadar birçok farklı bölüm seçeneği sunar. Bakaloraya sahibi olduktan sonra ya da 2 senelik bir üniversite öğrenciliği sonrasında okula kabul edilebilirsiniz. Eğitim süresi 1 seneden 4 seneye kadar değişir.

“Sciences Po” (Paris IEP)

Paris’te bulunan ‘ Science Po’ olarak adlandırılan Siyasal Bilimler Enstitüsü 800 den fazla yabancı öğrenciye çok çeşitli program seçenekleri sunuyor. Bunlar; Uluslararası Mezuniyet aracılığı ile verilen Science Po’nun diploma programına doğrudan kayıt imkanının yanında, Siyasal ve Sosyal Bilimler’de Uluslararası Programı ve Sosyal Bilimler’de Araştırma Seminer Programını da kapsıyor.

OTEL İŞLETMECİLİĞİ OKULLARI

GLION

 • Dünyanın en iyi üç otel okulu arasındadır.
 • Öğrencilere ingilizce lisans diploması, ve lisans üstü diploma fırsatı sunuyor.
 • 6 aylık staj süresince öğrencilere ayda 1000-1200 İsviçre Frangı kazanma fırsatı sunuyor.

AIM

 • Paris’ tedir.
 • Fen fakültesi mezunları yetiştirir.
 • Fransızca ve İngilizce eğitim verir.
 • Otelcilik alanında en yetkin profesyoneller burada dersler verir.

MODA VE TASARIM OKULLARI

LISAA

 • Fransa ‘ nın en iyi moda okullarından biridir. Fransız Eğitim Bakanlığı tarafından tanınır. Christian Dior ile ortak çalışan bir okuldur. Modanın kalbinin Fransa‘ da attığını da unutmamak gerekir.
 • İlk sene hazırlık , 2. sene Grafik ve Moda , 3. sene ise Moda Tasarımı dersleri görülür.
 • Öğrenciler Yves Saint-Laurent, Christian Dior,… gibi ünlü markalarda staj yapabilirler.
 • Öğrenciler Paris Moda Show ‘ larına katılabilir, ünlü modacılarla ve geleceğin yetenekleriyle tanışabilirler.

PAA

 • LISAA gibi bir okul olup eğitim dili ingilizcedir.(Christian Dior ile bir ilişkisi yoktur) Lisans diploması ve staj, üzerinde fazlaca eğildiği konulardır
 • Lise mezunlarını kabul eder.
 • Ünlü Profesyonellerle doğrudan temas halindedir.
 • Paris ‘in kalbinde, güzel bir konumda eşsiz bir ortam sunar.

Fransızca Dil Eğitimi Programları

Fransız okulları:

Bu programlar, özellikle yabancılar için tasarlanmış olup bir Fransız Üniversitesi ya da özel bir dil okulu tarafından sunulan programlardır. Üniversite programları, sömestr ya da üç aylık dönemler olan trimestrlardan oluşur ve kısa yaz dönemlerini de kapsar. Öğrenciler istedikleri dönemde okula başlayabilirler.Bir çok özel okul yıl boyunca haftalık ya da aylık kısa dönemli kurslar sunar.

Bu kurslar başlangıç seviyesinden daha ileri seviyelere doğru Fransızca olarak yönetilir, fakat yabancı öğrencilerin ihtiyaçlarını tümüyle göz önünde bulundurur. Genellikle başvuru için herhangi bir Fransızca seviyesi öngörmezler ve yerleştirme sınavları genelde okula başvururken yapılır. Başvurular doğrudan Fransız enstitülerinde yapılır ve okula giriş için herhangi bir eleme söz konusu değildir.

Bir çok dil enstitüsü Fransız Üniversitelerine girişi kolaylaştıran ve hatta üniversite kredisi kazandıran ’İkinci Dil Olarak Fransızca’ sertifikası ve diploması verir. Bir çok öğrenci bir Fransız Üniversitesine başvurmadan önce Fransızcalarını bir dil eğitimi programında geliştirmeyi düşünmelidir.

DELF & DALF DİL TESTLERİ

Fransızca dil becerileri resmi olarak şöyle belgelenmiştir

 • DELF:Diplôme d’Etude en Langue Française (Fransız Dili Diploması)
 • DALF :Diplôme Approfondi de Langue Française (Üst Düzey Fransız Dili Diploması)

DELF ve DALF Fransız Eğitim Bakanlığı tarafından 1985 yılından itibaren verilen iki resmi dil diplomsıdır, bu diplomalar şu anda devlet yönetiminde, Paris’te CIEP (Centre International d’Etudes Pédagogiques) adlı bir makam tarafından takip edilir. Bugün DELF ve DALF Fransız Eğitim Bakanlığı ve Avrupa Yabancı Diller Konsorsiyumu tarafından resmen tanınmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN