• Bizden Haberler
  • Yurtdışı eğitim sektöründeki yeni gelişmeler ve güncel haberler.
  Yurt dışı eğitiminde dolandırıcılık önlemi: Güvenilir acente

  Binlerce öğrenci yurt dışında eğitim alabilmenin hayalini kuruyor. Bu hayalin gerçekleşmesi için doğru adımlar atılması gerektiğini dile getiren Yurtdışı Eğitim Danışmanları Derneği (YEDAB) Başkanı Osman Yılmaz, “YEDAB olarak öğrenci ve velilerin arkasında duruyoruz. Sadece kendi üyelerimizi değil bize üye olmayan ama bize üye olabilecek potansiyeldeki insanları davet ederek ülkelerin vize departmanları aracılığıyla doğru eğitim verilmesini sağlıyoruz. Gruplar halinde okul ve ülke ziyaretleri gerçekleştiriyoruz. Böylece öğrencileri doğru şekilde yönlendirmeyi amaçlıyoruz. Öğrenci nerede kalacak? Havalimanında indiğinde nasıl karşılanacak? Konaklama nasıl olacak? Okuldaki eğitim nasıl? sorularına yanıt arıyoruz. Kendim de gittiğim okullarda derse giriyorum. Oradaki eğitim modelini de öğrenmeye çalışıyoruz. Bu da üyelerimizin bilgi ve kalitesini artırıyor” diye konuştu.

  “ÖĞRENCİ VE AİLESİYLE BİREBİR İLETİŞİM KURMALI”

  Doğru ve güvenilir bir acentenin psikolojiyi de iyi bilmesi gerektiğini belirten Yılmaz, “Öğrenci ve veliyle birebir iletişim halinde kalıyoruz. İşimiz sadece öğrenciyi gönderdikten sonra bitmiyor. Güvenilir acente yapısı içinde öğrenciyi gönderdikten sonraki süreçte öğrenciyle birebir diyaloğun devam etmesi gerekir. Haftada en az 1 kere öğrenci ile görüşmemiz lazım” dedi.

  YEDAB’a belli referans ve kriterlerle üyelik kabulünün söz konusu olduğunu dile getiren Yılmaz, “Güvenilir acente kriterindeki bir firmada veli ve öğrenci bir sorunla karşılaştığında derneğimiz olaya doğrudan doğruya müdahil oluyor” ifadelerini kullandı.

  FİRMA SEÇERKEN DİKKAT!

  Türkiye’de de 150 bine yakın uluslararası öğrenci olduğuna vurgu yapan Osman Yılmaz, yurt dışına öğrenci gönderirken kaliteli öğrenci anlayışını benimsediklerini ifade etti.

  Firma seçerken dikkat edilmesi gerekenler konusunda uyarılarda bulunan Yılmaz, “Öğrenciler ve veliler firmaları araştırsınlar, web sitelerini incelesinler, referanslarına baksınlar. Firmaların kayıtlı olduğu kurumları incelesinler. Emin olamadıkları zaman da bizleri arasınlar” dedi.

  TÜRKİYE’NİN MAALİYETİ 1,5 MİLYAR DOLAR

  “Üniversitelerimizi belli bölümleriyle ön plana çıkardığımız zaman daha kaliteli öğrenci gelecektir, bunu başaran ülkeler arasında olabiliriz” diyen Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

  “Türkiye’den yurt dışına giden bir eğitim kitlemiz var. Dil eğitiminden yaz kamplarına, üniversite ve master eğitimlerine kadar. İstatistiki veriler 1,5 milyar dolar parayı yurt dışı eğitimine harcadığımızı gösteriyor. Bu, okul ücretlerinden yaşamsal masraflarına kadar olan bir rakam. Yurt dışına öğrencimiz gitmeli, bunu Türkiye’ye taşıdığımız zaman ise ekonomi daha farklı hale gelebilir.”

  HER ÖĞRENCİMİZ KÜLTÜR ELÇİSİ

  Yurt dışına giden öğrencinin kendisinde gördüğü gelişimin farkına vardığını dile getiren Yılmaz, “Öğrencideki özgüven daha fazla artıyor. Çünkü orada yabancı dil pratiği yapma imkanı bulduğu gibi, artık sorunları da kendi çözmeye başlıyor. Uluslararası arkadaşlar yani network dediğimiz olay gerçekleşiyor. Dünya insanı olma konusunda önemli bir adım atmış oluyor. Yurt dışına giden her öğrencimiz bir kültür elçisi ve bu ülkemiz için de çok önemli” diye konuştu.

  DHA
  YEDAB Yasta!

  Dün Balıkesir'de meydana gelen ve hepimizin yüreğini dağlayan otobüs yangınından bir ateş de bizlere düştü 

  Üyemiz, sektörümüzün güler yüzlü, güzel kalpli isimlerinden Deca Yurtdışı Eğitim'in sahibi Sibel Akkaya'nın, bu elim kazada hayatını kaybedenlerden biri olduğunu derin bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

  Kendisine Allah'tan rahmet, sevenlerine, ailesine ve sektörümüze başsağlığı diliyoruz.


  YEDAB Star Agency Association kategorisinde shortlisted oldu.

  YEDAB 2019 Star Awards ödüllerinde finale kalma başarısı gösterdi.Uluslararası eğitim sektörünün en önemli yayını olan Study Travel Magazine’in her sene verdiği ve sektörün “Oscar”ları olarak kabul edilen ST Star Awards ödüllerinde kategorilerinde aday olan kuruluşlar açıklandı.

  Dünyadaki tüm meslek kuruluşlarının değerlendirildiği bu listede olmak bizim için çok anlamlı ve önemli.

  Bu başarıda emeği geçen tüm değerli YEDAB üyelerine ve oylarıyla bizleri Shortlist'e taşıyan partner okullarımıza teşekkür ederiz.

  İstanbul’da birebir MBA Etkinliği

   Sizi gerçekten tamamlayacak bir MBA ile potansiyelinizi yeniden keşfedin, kariyerinizde istediğiniz farkı yaratın.
   
  Katılan İşletme Fakülteleri: ESSEC Business School, Duke University, Rotterdam School of Management - Erasmus University, Sheffield University Management School ve daha fazlası.
   
  Diğer MBA fuarlarından farklı olarak, Birebir Buluşma Etkinliğimiz’de şunları yapabilirsiniz:
  •          MBA okul yetkilileriyle 20 dakikalık görüşmeler
  •          Kişisel profil değerlendirmesi, uzman MBA danışmanımız ve GMAT eğitimcimiz tarafından yönlendirme
  •          Panel tartışmaları sırasında okul yetkililerinden ve mezunlardan bilgi alma
  •          2 milyon avrodan fazla MBA burslarına erişim
  •          İstediğiniz kampüse tur kazanın!
   
  MBA TOPLANTILARI İÇİN YERİNİZİ AYIRTIN: https://www.accessmba.com/link/Clw
  Osman Yılmaz, Yurtdışı Eğitim Danışmanları Derneğinin (YEDAB) başkanlığına seçildi.

  Seçimden önce yeni dönemdeki planlarını anlatan Osman Yılmaz, Türkiye'de hem yerel hem de uluslararası alanda en fazla sayıda üyesi olan dernek olarak yurt dışı eğitim sektörüne bazı standartlar getirme konusunda daha aktif olunması gerektiğini belirtti. Yeni seçilen yönetim olarak adaylara işe yerleştirme garantisi veren bir Türk üniversitesi ortaklığıyla gençleri “yurt dışı eğitim danışmanı olmaları” konusunda eğitmeye yönelik projesini açıklayan Yılmaz, "Bu proje ile iyi eğitimli danışmanlar tarafından sektörün toplam kalitesini artırmayı ve varlığından haberdar bile olmayacak gençler için yeni bir kariyer alanı oluşturmayı amaçlıyoruz" dedi.


  Osman Yılmaz, YEDAB'ın önemli bir boşluğu doldurup Türk üniversitelerinin uluslararası öğrenci birimlerine de kaliteli eleman yetiştirmeyi amaçladıklarını söyledi. Yılmaz, "Daha önce olduğu gibi dernek her yıl İstanbul'da iki kez düzenlenen Euroasia Workshopları ile işbirliğini sürdürecek ve Türk ajansları sadece yurt dışına öğrenci göndermekle kalmayıp aynı zamanda uluslararası üniversitelerdeki öğrencileri de Türk üniversitelerine yerleştirmesi için bir fırsat" dedi.


  YEDAB'ın şu anda 52 yerli ve 93 uluslararası üyeye sahip olduğunu vurgulayan Yılmaz, ”Yeni yönetim kurulunun önemli hedeflerinden biri, kalite standartlarını göz önünde bulundurarak bu sayıyı arttırmaktır” ifadelerini kullandı.


  Yapılan seçimlerde Yılmaz, 2 yıllığına YEDAB Başkanı seçildi.

  Kanada'da Göçmenlik Semineri

  Kanada Göçmenlik ve Hukuk firması Green and Spiegel yetkililerinden Stephen Green ve Eren Sarı 6-10 Ocak, 2019 tarihleri arasında Istanbul’ da BUMED (Bogazici Mezunlar Dernegi), Buyuk Kulup ve Beykoz Konaklarinda verecekleri seminerler ile sizlerle buluşacaklar.
  British Council Türkiye, bilgisayar üzerinden IELTS sınavını başlatıyor.

  İş, eğitim ve göçmenlik konusunda dünyanın en bilinen sınavı IELTS'e artık bilgisayar üzerinden de girilebiliyor. British Council Türkiye, ilk bilgisayar üzerinden IELTS sınavını, 14 Eylül tarihinde gerçekleştirdi.
  İngiltere'de Tier 4 Sponsoru Okulların Sayısında Düşüş

  GSV (General Student Visa) sponsoru okulların sayısı vize süresinin kısaltılması ve Avrupa Birliği üyesi olmayan öğrencilerden istenen şartların ağırlığı nedeniyle gittikçe azalıyor. Tier 4 Sponsoru olarak adlandırlan okullar İngiltere'de iç işleri bakanlığ (Home Office)'in 12 aylık dönem periodlarında açıkladığı rakamlara göre 30 Eylül 2014'te 1590 olan sponsor okul sayısı 250 azalarak 1322'ye düşmüş ayrıca 80 okulun sponsorluk izninin de askıya alındığı belirtilmiştir.
  Malta’da yeni: Çalışma İzni kuralları!

  Malta'da 90 günden fazla eğitime katılacak öğrenciler, eğitimlerine başladıktan sonra 3 hafta içerisinde çalışma iznine başvuru yapabilir ve 90 gün sonrasında da haftada 20 saate kadar çalışabilirler. Çalışırken eğitimlerine devam etmek zorundadırlar.
  İngiltere Öğrenci Vizeleri - Tier 4

  İngiltere, uzun süreli öğrenci vizeleri olarak da adlandırılan GSV (General Student Visa)'da 6 Nisan 2016'dan itibaren değişikliklere gidiyor. Detaylı bilgi için: https://www.gov.uk/government/collections/immigration-rules-statement-of-changes
  YEDAB 2.Olağan Genel Kurulu

  YEDAB'ın 2.Olağan Genel Kurulu 22 Şubat 2016'da İstanbul dernek merkezinde gerçekleştirildi. Yeni yönetimin de belirlendiği toplantıda Emre Barlas yeniden başkanlığa seçildi.
  YEDAB Facebook ve Twitter Hesabı

  YEDAB Sosyal medyada. Facebook ve Twitter adreslerimizden duyurularımızı takip edebilirsiniz. Detaylar için www.facebook.com/YEDAB.org.tr veya www.twitter.com/YEDABdernek
  YEDAB, Başbakan Yardımcısı


  YEDAB Yönetim Kurulu üyesi Sn. Murat Karataş Yurtdışı Türkler Başkanlığından sorumlu Devlet Bakanı Sayın Bekir Bozdağ’ı makamında ziyaret etti. Ziyaret esnasında Uluslararası eğitim, Türkiye’den yurtdışında eğitim amaçlı giden öğrenciler, yurtdışından Türkiye’ye gelen öğrenciler ve sektörün sorunları hakkında Sayın Bakan’a bilgi verlidi. Ayrıca, YEDAB faaliyetleri ve gelecek projeler kendileri ile paylaşıldı. Yurtdışı Türkler Başkanlığı’yla daha yakın çalışmalar yapılması konusunda hemfikir olunan toplantıda, YEDAB tarafından sektöre ilişkin hazırlanacak kapsamlı bir raporun Bakanlığa ve YTB’ye sunulmasına karar verildi. /04.07.2013

  • Bizi Sosyal Medyadan Takip Edin
  Facebook
  Twitter
  Instagram
  ÜYELERİMİZ
 •    
  ONURSAL ULUSLARARASI ÜYELER
 • 
 • MERKEZ OFİS
  • İzzettin Çalışlar Caddesi Genç Apt 21/9  Bahçelievler İstanbul 34394 , TURKEY
   Bahçelievler/ Istanbul
   Telefon : 0 (212) 556 81 88
   Fax:
   Mobil: 0 (533) 482 32 40
   info@yedab.org.tr
 • YEDAB (Yurtdışı Eğitim Danışmanları Derneği) Copyright © Tüm Hakları Saklıdır 2013-2019  Dernek Kütük No.:34-194-078